2013 2012 2011 2010

 SZLAKIEM POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO

28 grudnia odbyła się druga edycja Rajdu Samochodowego Szlakiem Powstania Wielkopolskiego zorganizowana przez KŻR LOK Commando w Swarzędzu. Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od zapalenia znicza pod Pomnikiem Powstania Wielkopolskiego przy ulicy Wierzbięcice w Poznaniu, a następnie zwiedziliśmy Mobilne Muzeum poświęcone powstaniu.

 

 

ŚWIĘTO COMMANDOSÓW
W sobotę, 14 grudnia tuż po godzinie 16:00 na salę widowiskową w Swarzędzkim Ośrodku Kultury został uroczyście wprowadzony Sztandar Środowiska Commando. Następnie, artysta Teatru Wielkiego Pan Piotr Brózdziak wykonał pieśń „Pozostały za nami w dali...” i tym samym rozpoczęły się obchody 70 rocznicy pierwszych walk Polskich Komandosów we Włoszech.

 

 

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada uczestniczyliśmy w obchodach Święta Niepodległości zorganizowanych przez Wielkopolski Urząd Wojewódzki na Placu Wolności w Poznaniu. W trakcie uroczystości wojewoda wystrzelił z tzw. armaty prawosławnej.

 

 

ITALIA 2013

W dniach 24 października do 6 listopada odbyła się kolejna klubowa wyprawa do Włoch. Tym razem postanowiliśmy dokładniej przyjrzeć się arenie walk na przyczółku pod Anzio. Tym samym nie obyło się bez wizyt na słynnej już od czasów Nerona plaży, gdzie desantowały się armie sprzymierzonych. W Anzio i okolicy zwiedziliśmy muzea poświęcone walką.

 

 

10 rocznica powstania Muzeum Spadochronowego

W dniach 7-11 października uczestniczyliśmy w III Pikniku Spadochroniarskim w Wiśle. Okazją do spotkania była 10 rocznica założenia przez kolegę Piotra Wybrańca Muzeum Spadochroniarstwa i Sił Specjalnych.

 

 

Święto JWK

W dniu 7 października delegacja klubu uczestniczyła w obchodach Święta Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu. W ramach pobytu na terenie koszar urządziliśmy pokaz wyposażenia dla żołnierzy Zespołu Bojowego B, który dziedziczy tradycje 1 Samodzielnej Kompanii Commando oraz 62 Kompanii Specjalnej.

 

 

RAJD PTTK "DO cELU rÓŻNYMI DROGAMI"

W dniu 28 września zorganizowaliśmy wystawę wyposażania komandosów z okresy II wojny światowej na mecie rajdu turystycznego pod nazwą: „ Do celu różnymi drogami", która była zlokalizowana przy drewnianym kościółku w Wierzenicy.

 

 

ŚWIĘTO 62 KOMPANII SPECJALNEJ
W dniach 6-8 września uczestniczyliśmy w obchodach 46 rocznicy powstania 62 Kompanii Specjalnej w Bolesławcu. Tradycyjnie o godzinie 12:00 wszyscy przybyli na tę uroczystość i oddali cześć poległym i zmarłym Komandosom pod pomnikiem, a następnie odbyła się defilada roczników.

 

 

FESTYN KOMANDOSA
W dniach 23-25 sierpnia zawitaliśmy do nadmorskiego Dziwnowa, byłego garnizonu JW 4101. Naszym celem był udział w IV edycji Festynu Komandosa, imprezy która ma na celu popularyzacji służby wojskowej w formacjach specjalnych oraz integrację środowisk komandosów.

 

 

BIEG KATORŻNIKA
W dniu 17 sierpnia reprezentacja klubu wraz z przyjaciółmi stanęła do rywalizacji w IX edycji Biegu Katorżnika. Impreza, jak co roku, odbyła się w pod lublinieckim Kokotku, a zorganizowana została przez Wojskowy Klub Biegacza Meta przy udziale żołnierzy JWK.

 

 

CAMP NADARZYCE
Przez prawie miesiąc czynne było klubowe obozowisko w Nadarzycach. W dniach od 11 sierpnia do 4 września w różnych terminach gościło ponad dwudziestu członków grupy i ich rodzin. Miło spędzaliśmy dnie i noce. W trakcie naszego pobytu w Nadarzycach, w pobliskim Bornem Sulinowie odbył się X jubileuszowy zlot „Gąsienice i Podkowy” , na który zawitaliśmy.

 

 

ZAWODY WSAR

W dniu 10 sierpnia reprezentacje GRH Commando oraz weteranów 80 PDH Commando uczestniczyły w zawodach strzeleckich zorganizowanych przez Wielkopolskie Stowarzyszenie Aktywnych Rezerwistów na terenach CSWL W Poznaniu.

 

 

STREFA MILITARNA
W dniach 11-14 lipca uczestniczyliśmy w VI edycji najważniejszej imprezy rekonstrukcyjnej w naszym kraju, a mianowicie w Gostyńskiej Strefie Militarnej. Tym razem wraz z zaprzyjaźnionymi grupami wzięliśmy udział w projekcie Fotoplastikon Rekonstrukcyjny Śródziemnomorskiego Teatru Działań Wojennych. Nurtem przewodnim były walki na pustyni.

 

 

WOJENNE OPOWIEŚCI
W dniach 21-23 czerwca uczestniczyliśmy w kolejnej edycji „Wojennych Opowieści” odbywających się na zamku Ogrodzieniec. Na imprezę jak co roku ściągnęły z całego kraju grupy odtwarzające 2 Korpus Polskich Sił Zbrojnych, niemieccy spadochroniarze i strzelcy górscy oraz jednostki włoskie i amerykańskie.

 

 

VI OTWARTE ZAWODY STRZELECKIE
8 czerwca drużyna reprezentująca połączone siły GRH Commando, 80 PDH oraz CRO Zielony Talizman uczestniczyła w VI Otwartych Zawodach Strzeleckich w Nekli.

 

 

GENERAŁ ANDERS I NIEDŹWIEDŹ WOJTEK
7 czerwca delegacja grupy uczestniczyła w doniosłych wydarzeniach w Żaganiu. Po pierwsze miejscowy Zespół Szkół Tekstylno Handlowych przyjął za patrona generała Władysława Andersa, po drugie na miejscowym rynku został odsłonięty pomnik niedźwiedzia Wojtka.

 

 

DZIEŃ DZIECKA W CSWL
1 czerwca reprezentacja Klubu uczestniczyła po raz kolejny w „Dniu otwartych koszar” w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych na Poznańskim Golęcinie. Dla najmłodszych zostało przygotowanych wiele atrakcji.

 

 

DNI MOSINY
W niedzielę 26 maja na hasło rzucone przez Panią Wandę Bech na mosiński rynek ściągnęli miłośnicy pojazdów wojskowych z okolic Poznania. Okazją do spotkania były doroczne Dni Mosiny.

 

 

LIGOWIEC
25 maja uczestniczyliśmy w „Dniu Dziecka” organizowanym na lotnisku Aeroklubu Poznańskiego dla milusińskich przez Sołectwo Janikowo Górne i Wielkopolską Policję.

 

 

MONTE CASSINO I KRWIODAWCY
W weekend 17-19 maja uczestniczyliśmy w obchodach 69 rocznicy zdobycia Monte Cassino organizowanych w Skierniewicach przez kapelana majora Pawła Piontka. Nasz pobyt rozpoczęliśmy od wizyty w Kościele Garnizonowym, który jak się okazało był dawniej cerkwią prawosławną moskiewskich wojsk zaborczych oraz zakwaterowania.

 

 

MAJÓWKA
W dniach 30.04-02.05 członkowie klubu przebywali na wyjeździe integracyjnym w Nadarzycach. Podczas tych trzech mile spędzonych dni maszerowaliśmy po fortyfikacjach Wału Pomorskiego, zaliczyliśmy spływ kajakowy rzeką Pilawą oraz odwiedziliśmy Borne Sulinowo.

 

 

V WEEKEND FORTECZNY
W dniach 27-28 kwietnia członkowie grupy uczestniczyli w cyklicznej imprezie pt. „Weekend Forteczny” organizowany w ramach akcji Poznań za pół ceny.

 

 

DNI UŁANA 2013
W dniach 20-21 kwietnia delegacja klubu uczestniczyła w 28 Dniach Ułana-Święcie 15 Pułku Ułanów Poznańskich. W sobotę wieczorem uczestniczyliśmy w przemarszu pododdziałów ulicami Poznania, który zakończył capstrzyk pod pułkowym pomnikiem.

 

 

RAJD SAMOCHODOWY
W dniu 14 kwietnia członkowie kluby wraz z rodzinami uczestniczyli w rodzinnym rajdzie samochodowym na trasie Swarzędz- Tulce- Kórnik- Bnin- Rogalinek- Puszczykowo zajmując w klasyfikacji generalnej 5 i 6 miejsce.

 

 

SZKOCJA
Po raz szósty reprezentacja naszego Klubu wybrała się do źródeł 1 Samodzielnej Kompanii Commando w Szkocji. Nasz pobyt, który trwał od 1 do 8 kwietnia, tradycyjnie rozpoczęliśmy lecąc samolotem do Edynburga.

 

 

I MARSZ ZAŚLUBIN
W dniach 15-17 marca reprezentacja Klubu brała udział w rajdzie pieszym na trasie Mrzeżyno – Kołobrzeg, którego celem było uczczenie 68 rocznicy Zaślubin Polski z Morzem.

 

 

BITWA O POZNAŃ 2013
W sobotę 23 lutego trzyosobowa reprezentacja Klubu wcieliła się w postacie żołnierzy Armii Czerwonej zdobywających Poznańską Cytadelę. Corocznie wspieramy organizatora imprezy motorowo, tym razem nasz willys otrzymał śnieżnobiały kamuflaż, dzięki któremu wtapialiśmy się w otoczenie.

 

 
MARSZ PRZEZ MRU
W dniach 9-10 lutego członkowie Klubu wędrowali po Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym. Podczas dwóch dni zwiedziliśmy naziemne fortyfikacje na odcinku od miejscowości Kęszyca do Werkgrupe Schill.

 

 

X-LECIE SWARZĘDZKICH MORSÓW

W niedzielę, 27 stycznia nad Jeziorem Swarzędzkim odbyły się obchody 10-lecia Stowarzyszenia Morsy Swarzędz, w których przedstawiciele Klubu wzięli aktywny udział.

 

 

MOTO WETERAN BAZAR
Jak co roku pierwszą swą wyprawę skierowaliśmy do Łodzi na odbywający się tam w sobotę 19 stycznia Moto Weteran Bazar, a w szczególności na wystawę grup rekonstrukcyjnych, w której braliśmy udział po raz dziesiąty.

 

 
 
      2013 2012 2011 2010